Jdi na obsah Jdi na menu

Skialpy 2017

26. 2. 2017

Skialp v Jeseníkách

 

Letošní zima byla taková, jaká měla být. Dostatek sněhu, mrzlo a tak jsme mohli užívat naplno zimních radovánek a sportů.

Při jednom z výletů na běžkách jsem kamarádům navrhnul, jestli by si taky chtěli vyzkoušet skialp.

Vzal jsem si na starost sehnat potřebné informace. Doma jsem sedl k internetu a hledal. Možností je opravdu nepřeberné množství. Od vypůjčení výbavy v horském středisku, jednodenních nebo víkendových akcí na českých horách až po vícedenní přechody Alp. My jsme pro začátek zvolili jednodenní tůru v Jeseníkách, a to za doprovodu profesionálního průvodce Honzy Navrátila.

Ve čtvrtek 9. února časně ráno naše skupina - Tomáš Borek, Petr Veselík, Vilém Lenoch a Renda Bulva z Litomyšle, vyrazili na jesenickou Ovčárnu. Zde jsme měli sraz s průvodcem Honzou. Po odzkoušení vybavení a nezbytném prvotním zaškolení jsme vyrazili pohodovým tempem na tůru v okolí Pradědu.

Nejprve jsme sjeli do údolí Bílé Opavy. Po praktické ukázce přípravy lyží (nalepení stoupacích pásů, nastavení vázání a techniky jízdy do kopce), jsme vystoupali na Praděd. Počasí nám přálo. Téměř nefoukalo a byla slušná viditelnost. V dálce se nám ukázala beskydská Lysá hora a Smrk, na protější straně masiv Kralického Sněžníku, Horní nádrž Dlouhé stráně, Petrovy kameny, Vysoká hole atd.

Čekal nás delší sjezd. Nachystali jsme lyže a vyrazili. Podél tyčového značení, dále po sjezdovce „václaváku“. Následoval krátký sjezd lesem a traverz dlouhým úbočím pod Vysokou holi. Tady jsme si dali krátkou pauzu a poté vyrazili nahoru na hřebeny.

Vystoupali jsme kolem Petrových Kamenů, až na vrchol Vysoké hole. Proběhlo opět nezbytné focení a pak už jen krátký přejezd a po další sjezdovce návrat na parkoviště k autu.

Pro nás to byl překrásný zážitek, trasa pěkná i počasí vyšlo.

 

Pokud budete chtít vyzkoušet něco nového, přidávám kontakt na web našeho průvodce.

 

www.summit-leader.cz

 

Za osecké Sokoly Tomáš Borek

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Skialpy 2017