Jdi na obsah Jdi na menu

Běžky 2017

9. 2. 2017

Příliš nečekaná skutečnost – pěkná zima

 

Poslední roky jsme si zvykli na zimní období, které přálo více stavbařům než lyžařům. Nepříliš zimní předpovědi se nepotvrdily a leden i první dny únoru svými sněhovými i mrazivými podmínkami lyžařům přály. Bez váhání se do přípravy kluziště pustili obětavci ve sportovním areálu a zájemců o led se našlo docela dost, občas bylo využito i umělé osvětlení k večernímu bruslení.

Po dlouhé době využívali slušnou sněhovou pokrývku také lyžaři-běžkaři k protažení svalových partií svého těla. Okolí Osíku protkalo mnoho běžeckých stop především po Ruláku, Bořkovu a po loukách k Dolnímu Újezdu i Pohodlí. Se svým sněžným „stopovačem“ vyjeli i pracovníci ZD, aby ušetřili lyžařům síly. Podobné trasy našla řada běžkařů i na straně obce k Říkovicím, Višňárům i v osíckém údolí kolem řeky Desné.

Trochu narychlo jsme uspořádali běžeckou vyjížďku k soutoku řek Desné a Loučné. V neděli po obědě se sešlo sedm mužů a tři ženy u hřbitova a vyrazili na běžkách kolem Portlíkovy studánky k Višňárům, po stežníku k Tržku a kolem cyklostezky vlevo k soutoku. Po hodinové pohodové jízdě osm běžkařů provedlo prohlídku, a lyžaři pokračovali dále k Cerekvici nad Loučnou na  občerstvení, kam nakonec dorazili tři muži, ostatní se od Řídkého vrátili zpět. Počasí procházce přálo a účastníci dorazili spokojeni do svých domovů po ujetí 15 až 20 km na běžkách.

Škoda, že v běžeckých trasách bylo vidět spíše dříve narozené  a mládež není více aktivní. Pro příští zimu asi budeme muset spoluobčany upozornit i na to, že se po lyžařských stopách nechodí, neběhá se psy a nešlape koňmi.

                        Text a foto: Jan Němec, Kamila Petrašová

 

Náhledy fotografií ze složky Běžky 2017