Jdi na obsah Jdi na menu

Výlet do prvorepublikové tvrze Bouda

18. 5. 2015

Výlet do prvorepublikové tvrze Bouda

 

Letos padl návrh, že tradiční výšlap na 8. května spojíme s historií našeho státu a navštívíme sice méně známou, ale o to zajímavější dělostřeleckou tvrz Bouda v Orlických horách. 

Jako obvykle jsme se ráno sjeli na parkovišti u prodejny Quanto, abychom společně odjeli na Suchý vrch. Odtud jsme se vydali po svých směrem k penosti. Počasí bylo úžasné, skvělá byla i viditelnost a odměnou nám tak byly výhledy na Orlické hory, masiv Kralického Sněžníku a Jeseníky s vysílačem na Pradědu.

Z kopce se nám pěkně šlapalo a těsně před desátou hodinou jsme byli u vchodu do pevnosti. První prohlídka začíná, jak jinak než v 10 hod. Takže rychle pro lístky, navléci na sebe všechno oblečení a hurá do podzemí.

Náš průvodce v dobové vojenské uniformě nám vyprávěl o historických událostech, důvodech budování pevností a poté nás provedl podzemím. Ukázal nám sklady munice, dělostřeleckou věž, některé zbraně a popsal spoustu technických zajímavostí celé stavby. 

Po návratu z pozemí jsme rozmrzali u svačiny a pak nás čekal už jen návrat zpět k rozhledně. Tady šel někdo na rozhlednu, jiný na dortík a kávu, děti k ohradě s jeleny.....

V pozdním odpoledni jsme nasedli do aut a rozjeli se domů. Podle ohlasů zůčastněných se akce líbila, počasí vyšlo na výbornou, tak zase něco vymyslíme na příště.

 

Tomáš Borek a Kamila Petrašová